Raport Roczny 2017

Chcemy kreować w naszym kraju odpowiedzialną energetykę jutra.

Analiza utraty wartości majątku wytwórczego segmentu Energetyka Konwencjonalna

Testy na utratę wartości zostały przeprowadzone na dzień 30 listopada 2017 roku w odniesieniu do ośrodków wypracowujących środki pieniężne („CGU”) poprzez ustalenie ich wartości odzyskiwalnej. Określenie wartości godziwej dla bardzo dużych grup aktywów, dla których nie ma aktywnego rynku i mało jest porównywalnych transakcji, jest w praktyce bardzo trudne. W przypadku całych elektrowni i kopalni, dla których należy określić wartość na lokalnym rynku, nie istnieją obserwowalne wartości godziwe. W związku z powyższym wartość odzyskiwalna analizowanych aktywów została ustalona w oparciu o oszacowanie ich wartości użytkowej metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych netto na podstawie projekcji finansowych przygotowanych na okres od grudnia 2017 do 2030 roku. Dla jednostek wytwórczych, których zakładany okres ekonomicznej użyteczności wykracza poza rok 2030 określono wartość rezydualną na pozostały czas eksploatacji. Zdaniem Spółki przyjęcie projekcji finansowych dłuższych niż pięcioletnie jest zasadne ze względu na istotny i długoterminowy wpływ szacowanych zmian w otoczeniu regulacyjnym. Dzięki przyjęciu dłuższych projekcji wartość odzyskiwalna może być oszacowana bardziej rzetelnie.

Założenia szczegółowe segmentu

Poniżej przedstawiono kluczowe założenia wpływające na oszacowanie wartości użytkowej testowanych CGU:

  • Uznanie za jeden CGU odpowiednio:
    • Oddziału Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Oddziału Elektrownia Bełchatów („Kompleks Bełchatów”),
    • Oddziału Kopalnia Węgla Brunatnego Turów oraz Oddziału Elektrownia Turów („Kompleks Turów”),

z uwagi na powiązanie technologiczne i ekonomiczne pomiędzy tymi oddziałami,

  • Uznanie za trzy oddzielne CGU Elektrowni Dolna Odra, Elektrowni Szczecin i Elektrowni Pomorzany wchodzących w skład Oddziału Zespół Elektrowni Dolna Odra.
  • Założenia dotyczące produkcji i zapotrzebowania na energię elektryczną do 2022 roku przyjęto na bazie opracowanego planu finansowego.
  • Prognozy cen uprawnień do emisji CO2, zakładające dynamiczny wzrost rynkowej ceny w kolejnych latach (nawet kilkunastoprocentowe wzrosty rok do roku w cenach stałych).
  • Prognozy cen węgla kamiennego, zakładające istotny wzrost rynkowych cen węgla w latach 2018-2019 wynikający z obniżonej w tych latach podaży tego surowca; w roku 2020 założono koniec problemów z ograniczoną podażą, co skutkuje spadkiem ceny węgla; od 2021 roku następuje stabilizacja cen (wzrost o ok. 1% rok do roku w cenach stałych).
  • Przyjęcie ilości otrzymanych nieodpłatnie uprawnień do emisji CO2 dla potrzeb produkcji energii elektrycznej na lata 2018 - 2020 dla poszczególnych CGU zgodnie z Wnioskiem Polski o przejściowy przydział bezpłatnych uprawnień do emisji na modernizację wytwarzania energii elektrycznej na podstawie art. 10c ust. 5 dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (tzw. wnioskiem derogacyjnym), który spełnia wymogi Decyzji Komisji Europejskiej z 13 lipca 2012 roku. W zakresie produkcji ciepła uwzględniono darmowe uprawnienia zgodnie z wykazem wielkości przydziałów uprawnień do emisji CO2 na ciepło na lata 2013 - 2020 opublikowanych przez Ministerstwo Środowiska.
  • Uwzględnienie przydziału darmowych uprawnień do emisji CO2 w okresie 2021-2030 tylko dla ciepłownictwa systemowego i wysokosprawnej kogeneracji, bazując na poziomie roku 2020 z założeniem rocznej redukcji o 2,2%.
  • Uwzględnienie systemu wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji gazowej w całym okresie prognozy oraz zakończenia systemu wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji węglowej w 2018 roku.
  • Uwzględnienie optymalizacji kosztów pracy, wynikającej m.in. z aktualnych planów etatyzacji.
  • Utrzymanie zdolności produkcyjnych w wyniku prowadzenia inwestycji o charakterze odtworzeniowym.
  • Uwzględnienie inwestycji rozwojowych, dla których rozpoczęto prace budowlane.
  • Przyjęcie średniego ważonego kosztu kapitału po opodatkowaniu (WACC) w okresie projekcji na poziomie 7,56%.

Dodatkowo należy zaznaczyć, że na dzień 31 grudnia 2017 oraz na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego nie istniały konkretne projekty i plany dla polskiego rynku, dotyczące sposobu i terminu obowiązywania wsparcia dla źródeł wytwórczych opalanych gazem ziemnym dla okresu po roku 2018. Tym niemniej zdaniem Spółki przyjęcie takich założeń jest zasadne z uwagi na przewidywane zmiany w otoczeniu regulacyjnym. Założenia, które zostały odzwierciedlone w przepływach finansowych, stanowią - zdaniem Spółki - realny scenariusz sposobu ich funkcjonowania i okresu obowiązywania. Tym niemniej nie można wykluczyć, że ostateczny kształt oraz okres obowiązywania tych rozwiązań może się istotnie różnić od przyjętych.

Poniżej przedstawiono wyniki testów dla poszczególnych CGU przeprowadzonych na dzień 30 listopada 2017 roku.

Stan na dzień 30 listopada 2017

 Wartość testowana

 Stwierdzona utrata wartości

 Wartość po odpisie

Kompleks górniczo-energetyczny Bełchatów

15.514

-

15.514

Elektrownia Opole

11.056

-

11.056

Kompleks górniczo-energetyczny Turów

2.685

-

2.685

Elektrociepłownia Gorzów

734

-

734

Elektrownia Szczecin

473

(473)

-

Elektrociepłownia Rzeszów

367

-

367

Elektrociepłownia Lublin-Wrotków

357

(155)

202

Elektrownia Pomorzany

69

(69)

-

Elektrownia Dolna Odra

58

-

58

Elektrociepłownia Kielce

23

-

23

Elektrociepłownia Bydgoszcz

7

-

7

Elektrociepłownia Zgierz

4

-

4

RAZEM

31.347

(697)

30.650

Przedstawiona powyżej wartość testowana to wartość księgowa netto weryfikowanych aktywów, pomniejszona o wartość rezerwy na rekultywację na ten dzień.

W wyniku przeprowadzonego testu Grupa stwierdziła utratę wartości majątku wytwórczego w wysokości 697 mln PLN. Dodatkowo w ciągu całego 2017 roku Grupa utworzyła odpisy aktualizujące o wartości 146 mln PLN. Odpis aktualizujący w łącznej wysokości 843 mln PLN został ujęty w kosztach operacyjnych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów.

Analiza wrażliwości

Wyniki analizy wrażliwości dla poszczególnych jednostek wykazały, że największy wpływ na wartość użytkową wycenianych aktywów mają przede wszystkim zmiany ceny energii elektrycznej oraz zmiany założeń dotyczących średnioważonego kosztu kapitału. W mniejszym stopniu na wartość użytkową wpływa zmiana kosztu zakupu węgla kamiennego, ceny uprawnień do emisji CO2, a także zmiany w zakresie zakładanych stawek na rynku mocy.

Poniżej przedstawiono wpływ zmiany kluczowych założeń na wysokość odpisu aktualizującego wartość aktywów na dzień 30 listopada 2017 roku.

Parametr

Zmiana 

 Wpływ na odpis aktualizujący

 

 Zwiększenie odpisu 

 Zmniejszenie odpisu 

Zmiana ceny energii elektrycznej w całym okresie prognozy

1%

-

836

-1%

836

-

Zmiana WACC

 + 0,5 p.p.

1.215

-

  - 0,5 p.p. 

-

884

Zmiana ceny uprawnień do emisji CO2 w całym okresie prognozy

1%

196

-

-1%

-

196

Założenie dotyczące tzw. rynku mocy

rynek mocy +5%

-

247

rynek mocy -5%

247

-

Zmiana ceny węgla kamiennego w całym okresie prognozy

5%

0,3

-

-5%

-

0,1

Do góry